Kurs wspinaczkowy – jaki wybrać?

Chcesz zacząć się wspinać, ale nie wiesz, jaki kurs wspinaczkowy wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśnimy, czego nauczysz się na poszczególnych kursach. Opiszemy też, czym różnią się poszczególne kursy oraz ile kosztują w tym sezonie w Jagodowej Szkole Wspinania.

Kurs wspinaczki skałkowej

Kursy wspinaczki skałkowej to wspaniała przygoda. To minimum 4 dni wspinania się w terenie, po których zostaje się samodzielnym wspinaczem. W zależności od potrzeb oraz doświadczenia można wybrać kilka rodzajów kursów.

Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych

4 dniowy kurs po drogach ubezpieczonych to obecnie najczęściej wybierany kurs skałkowy. W programie kursu jest wspinanie zarówno na wędkę jak i z dolną asekuracja. Poza tym uczymy się zjazdów na linie oraz wspinania wielowyciągowego, czyli na nieco dłuższych drogach. Taki kurs przeznaczony jest dla każdej przeciętnie sprawnej osoby. Grupy są maksymalnie czteroosobowe, choć można też wybrać dwuosobową wersję vip. Wspinamy się od około 9 do 17, a wieczorami utrwalamy wiedzę na wykładach.
Zobacz, jak wygląda program kursu po drogach ubezpieczonych.

Dla kogo jest kurs wspinania po drogach ubezpieczonych?

Kurs po drogach ubezpieczonych to świetne rozwiązanie dla tych, którzy się wcześniej nie wspinali. Sprawdzi się też u osób, które chcą usystematyzować swoją wiedzę lub odświeżyć tą sprzed lat. Wiadomości przekazujemy w przystępny sposób a nasi instruktorzy dbają o świetną atmosferę na kursach. Poziom pokonywanych dróg zawsze dopasowujemy do kursantów.
Jeśli ktoś obawia się, czy da radę, bo z różnych względów jego sprawność fizyczna jest niższa, polecam wybrać wersję vip.

Kurs wspinaczki na własnej asekuracji

Kurs wspinaczki na własnej asekuracji trwa 4 dni i przeznaczony jest dla osób, które ukończyły już kurs wspinania na drogach ubezpieczonych. Na tym kursie uczymy się wspinać i samodzielnie zakładać punkty asekuracyjne, takie jak friendy i kości. Oczywiście utrwalana jet też wiedza z poprzednich kursów. Ważnym elementem szkolenia jest wspinanie na dłuższych, wielowyciągowych drogach oraz autoratownictwo.
Zobacz, jak wygląda program kursu na własnej asekuracji.

Dla kogo jest kurs wspinania na własnej asekuracji?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które już wspinają się w skałkach i chcą rozszerzyć swoje umiejętności o wspinanie na własnej asekuracji. Warto sprawnie poruszać się po drogach o trudności co najmniej IV.

Pełny kurs skałkowy

Pełny kurs skałkowy to połączenie dwóch powyższych kursów – kursy wspinania po drogach ubezpieczonych oraz na własnej asekuracji. Po ukończeniu tego kursu i oraz zaliczeniu go można zapisać się na kurs tatrzański.
Zobacz, jak wygląda program pełnego kursu skałkowego.

Dla kogo jest kurs wspinania na własnej asekuracji?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które od razu chcą nabyć umiejętności do wspinania na własnej asekuracji. Ponieważ jest to kurs 6 dniowy przyda się dobra kondycja. Kurs będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które myślą o wspinaniu w górach. Po ukończeniu tego kursu i oraz zaliczeniu go można zapisać się na kurs tatrzański.

Kurs wspinaczkowy Jura

Kursy wspinaczkowe odbywają się zarówno na Jurze jak i w Sokolikach. W naszej szkole kursy wspinania po drogach ubezpieczonych zazwyczaj odbywają się na Jurze Północnej lub Południowej. Te rejony najbardziej obfitują w łatwe drogi dobre na początek. Poza tym tam właśnie powstaje najwięcej nowości, łatwiej więc znaleźć mniej zatłoczoną skałkę.
Na Jurze Północnej najczęściej śpimy w Podlesicach, które posiadają świetną infrastrukturę dla wspinaczy. Jest tam pole namiotowe oraz wiele agroturystyk i pensjonatów, kilka restauracji a także sklep wspinaczkowy.
Rejon oferuje też wiele niewspinaczkowych atrakcji, jak trasy rowerowe czy też zamki do zwiedzania, dlatego osoby zabrane do towarzystwa nie będą się nudzić.
Jeśli planujecie zabrać ze sobą rodzinę i małe dzieci, to Jura świetnie się do tego nadaje – pod wiele skałek można podejść z wózkiem a pod skałkami jest stosunkowo płasko i trawiaście.

Kurs wspinaczkowy Sokoliki

W Skolikach najczęściej robimy kursy po drogach nieubezpieczonych oraz pełne kursy skałkowe. Rzeźba Sokolików idealnie nadaje się do zakładania własnej asekuracji. Sokoliki są bardziej „górskie” – mieszczą się na wzgórzu, więc codziennie jest małe podejście na rozgrzewkę. Z racji wielkości rejonu jest tam mniej wspinania niż na Jurze, mniej jest też łatwych dróg ubezpieczonych, takich jak IV czy V. Robiąc kursy w Sokolikach czasami posiłkujemy się pobliskimi Kruczymi Skałami, mieszczącymi się w Karpaczu.
W Sokolikach i sąsiadujących z nimi Rudawach Janowickich jest wiele szlaków turystycznych, niektóre z nich wyprowadzają na wierzchołki skałek. Okolica obfituje też w kulturalne atrakje – nie na darmo rejon nazywa się „Doliną Pałaców i Ogrodów.”

Kurs wspinaczki górskiej

Kursy wspinaczki górskiej to przede wszystkim kursy tatrzańskie letnie oraz zimowe.
Aby zapisać się na kurs taternicki, trzeba ukończyć wcześniej pełen kurs skałkowy lub kurs wspinania na drogach ubezpieczonych i nieubezpieczonych oraz uzyskać skierowanie na kurs tatrzański. Kurs trwa dwa tygodnie, z czego około 9 dni to wspinanie a jeden dzień przeznaczony jest na autoratownictwo. Często ludzie zastanawiają się, czy są już gotowi aby zapisać się na kurs taternicki. Jakie trzeba spełniać wymogi? Przede wszystkim należy mieć ukończone odpowiednie kursy skałkowe z wynikiem pozytywnym wraz ze skierowaniem na kurs. Przyda się dość dobra kondycja oraz brak lęku wysokości. Drogi pokonywane na kursie instruktor dopasuje do umiejętności kursanta, ale warto sprawnie pokonywać drogi o trudnościach IV – V.
Rzadko robi się kurs w pierwszym roku wspinania (choć oczywiście jest to możliwe), zwykle wspinacze idą na kurs taternicki po co najmniej po roku – dwóch wspinania.

Kurs wspinaczki wielowyciągowej na drogach ubezpieczonych

Kurs wspinaczki wielowyciągowej na drogach ubezpieczonych to świetny pomysł na zakosztowanie wspinania górskiego bez konieczności zakładania swojej asekuracji. Hiszpania, Francja, Włochy – te kraje oferują mnóstwo dróg kilkuset metrowych idealnych na nauki wspinania. Poza umiejętnością wspinania z dołem program koncentruje się dookoła wspinania wielowyciągowego, budowy stanowisk, zjazdów. Nie może oczywiście zabraknąć autoratownictwa oraz poznania zagrożeń związanych z górskim wspinaniem. Do tego dochodzi umiejętność wspinania się z podwójną liną.
Jeśli nie ma możliwość zrobienie kursu za granicą robimy go w Polsce – na Jurze Południowej jest sporo dróg wielowyciągowych. Najdłuższe z nich mieszczą się na około 100 metrowej Sokolicy.

Kurs wspinaczkowy dla dzieci

Dzieci mogą brać udział w kursach skałkowych pod warunkiem ukończenia 12 lat oraz obecności rodzica na kursie. Od 16 roku życia wymagana jest tylko zgoda rodziców bądź opiekunów.
Młodsze dzieci zapraszamy na obozy wspinaczkowe, podczas których dzieci uczą się i bawią pod okiem instruktorów. Od jakiego wieku można się wspinać? W formie zabawy w skałki można zabrać już dwulatki – dla takich dzieci są przeznaczone specjalne uprzęże. Jeśli ktoś chce spróbować wspinania z tak małym dzieckiem najlepiej umówić się z instruktorem na dzień wspinania. Na obozy zapraszamy dzieci od 6 – 7 lat. W czasie takiego obozu instruktorzy mają nad dziećmi ciągły nadzór. W trakcie kursu wspinaczkowego oczekuje się już od wspinacza większej samodzielności i odpowiedzialności. Niektóre 13 latki będą na to gotowe, inne nie. Zależy to od charakteru i wcześniejszego wspinaczkowego doświadczenia.

Ile kosztują kursy wspinaczkowe?

W Jagodowej Szkole Wspinania cena kursów na ściance zaczyna się od 180 zł natomiast kursów skałkowych od 800 zł. Cena obejmuje opiekę instruktora, ubezpieczenie, wypożyczenie sprzętu wspinaczkowego oraz koszulkę i pakiet zdjęć. Nie obejmuje dojazdu oraz noclegów, ale zawsze pomagamy w rezerwacjach i koordynujemy dojazd.

Czy aby się wspinać trzeba mieć dobrą kondycję?

Wiele osób ma wątpliwości, czy ich kondycja jest wystarczająca do tego, aby zapisać się na kurs wspinaczkowy. Aby zacząć się wspinać wystarczy przeciętna kondycja. Na ściance zaczynamy zawsze od łatwych dróg, więc siła i wytrzymałość poprawia się stopniowo. W skałkach zawsze dopasowujemy poziom dróg do kursantów. Podejścia zazwyczaj są niewielkie, a wspinanie przeplatane jest wykładami i ćwiczeniami na ziemi. Dobra kondycja na pewno przyda się na kursy wspinaczki górskiej, gdzie podejścia pod ściany są dłuższe a wysiłek bardziej intensywny.

Często padają również pytania o wiek – czy w pewnym momencie nie jest za późno? Nie! Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem. Wiadomo, że inaczej będzie się pracować z kursantem w wieku 16 lat a 60, ale wspinanie jest dla każdego.